Midnight Commander - en to ro translation catalogue (359 entries)

en:  with source mask:
ro:  cu mască sursă:

en: %.2f KB/s
ro: %.2f KB/

en: %.2f MB/s
ro: %.2f MB/

en: %ld B/s
ro: %ld B/

en: %s contains duplicate entries! Skipping!
ro: %s conţine intrări duplicate! Trec peste!

en: %s is not a directory
ro: %s nu este un director

en: %s: done.
ro: %s: am terminat scanarea.

en: %s: failure
ro: %s: eşec

en: &Abort
ro: &Întrerup

en: &Access time
ro: data &Accesului

en: &Add current
ro: &Adaugă pe cel curent

en: &Add new
ro: &Adaugă nou

en: &Again
ro: &Din nou

en: &Append
ro: &Adaugă

en: &Background
ro: &Fundal

en: &Backspace through tabs
ro: şterge deodată &Tab-urile

en: &Backwards
ro: în sens &Invers

en: &Brief file list
ro: listă &Scurtă de fişiere

en: &Cancel
ro: &Renunţă

en: &Configuration...
ro: &Configurare...

en: &Delete
ro: &Şterge

en: &Directory tree
ro: arbore de &Directoare

en: &Discard
ro: &Anulează

en: &Dismiss
ro: &Închide

en: &Display bits...
ro: &Biţi de afişare...

en: &Drop down menus
ro: &Desfăşoară meniurile

en: &Edit - F4
ro: &Editare - F4

en: &Equal split
ro: împărţire &Egală

en: &Fake half tabs
ro: &Simulează tab-urile 1/2

en: &Fast dir reload
ro: reîncarc&Ă dir. rapid

en: &Filter...
ro: &Filtru...

en: &Full file list
ro: listă de &Fişiere completă

en: &Horizontal
ro: ori&Zontală

en: &Inode
ro: &Inod

en: &Insert
ro: &Inserează

en: &Keep
ro: &Păstrează

en: &Keybar visible
ro: bară taste &Vizibilă

en: &Kill
ro: &Omoară

en: &Layout...
ro: &Aspect...

en: &Listing format edit
ro: Mod de listare

en: &Listing mode...
ro: mod de &Listare...

en: &Long file list
ro: listă &Lungă de fişiere

en: &Marked all
ro: &Tot marc.

en: &Modify time
ro: data modi&Ficării

en: &Move
ro: &Mută

en: &Name
ro: &Nume

en: &Never
ro: &Niciodată

en: &No
ro: &Nu

en: &Open file...
ro: D&eschide cu...

en: &Quick
ro: &Rapidă

en: &Quit
ro: &Ieşire

en: &Reget
ro: &Readuc

en: &Remove
ro: Ş&Terge

en: &Replace
ro: &Înlocuieşte

en: &Resume
ro: &Reia

en: &Retry
ro: &Reîncerc

en: &Return does autoindent
ro: returul &Autoindentează

en: &Reverse
ro: in&Vers

en: &Save
ro: &Salvează

en: &Save setup
ro: &Salvează setările

en: &Select
ro: &Selectează

en: &Set
ro: &Setez

en: &Size
ro: &Mărime

en: &Size only
ro: &Doar mărime

en: &Skip
ro: &Sar

en: &Sort order...
ro: &Ordinea sortării...

en: &Stop
ro: O&preşte

en: &System Wide
ro: Pentru tot &Sistemul

en: &Thorough
ro: &Completă

en: &Tree
ro: &Arbore

en: &Undelete files (ext2fs only)
ro: rec&Uperare fişiere (doar ext2fs)

en: &Unsorted
ro: ne-Sor&tat

en: &Up
ro: &Sus

en: &Update
ro: cele &Vechi

en: &Use ~/.netrc
ro: &Utilizează ~/.netrc

en: &User
ro: &Utilizator

en: &User defined:
ro: definit de &Utilizator:

en: &Using shell patterns
ro: &Utilizez "shell patterns"

en: &Verbose operation
ro: operaţii des&Criptive

en: &Vertical
ro: &Verticală

en: &View - F3
ro: &Vizualizare - F3

en: &Virtual FS...
ro: Sistem &Virtual de Fişiere...

en: &Yes
ro: &Da

en: (chdir first)
ro: (întâi chdir)

en: (stalled)
ro: (oprit)

en: (strict rfc959)
ro: (rfc959 strict)

en: * on keypad
ro: * pe keypad

en: + on keypad
ro: + pe keypad

en: +number
ro: +număr

en: -  < No translation >
ro: -  < Fără translatare >

en: - on keypad
ro: - pe keypad

en: <Unknown group>
ro: <Grup necun.>

en: <Unknown user>
ro: <Utiliz. necun.>

en: <readlink failed>
ro: <readlink eşuat>

en: A&ll
ro: &Toate

en: A&ppend
ro: adau&G

en: Aborted transfer would be successful.
ro: Transferul abandonat va reuşi.

en: Aborting transfer...
ro: Abandonez transferul...

en: Accessed:  %s
ro: Accesat:   %s

en: Active VFS directories
ro: Directoare VFS active

en: Alwa&ys
ro: &Întotdeauna

en: Background process:
ro: Procese în fundal:

en: Backspace key
ro: Tasta Backspace

en: C&lear marked
ro: Şter&g marc.

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Cannot change directory
ro: Nu pot deschide directorul %s

en: Cannot create temporary directory %s: %s
ro: Nu pot crea directorul temporar %s: %s

en: Cannot invoke command.
ro: Nu pot invoca comanda.

en: Cannot open %s archive
    %s
ro:  Nu pot deschide arhiva %s
    %s

en: Cannot open cpio archive
    %s
ro:  Nu pot deschide arhiva cpio
    %s

en: Cannot open named pipe %s
ro:  Nu pot deschide filtrul numit %s

en: Cannot open tar archive
    %s
ro: Nu pot deschide arhiva tar
    %s

en: Cannot open the %s file for writing:
    %s
ro:  Nu pot deschide fişierul %s pentru scriere:
     %s

en: Cannot parse:
ro: Nu pot prelucra:

en: Cannot read directory contents
ro: Nu pot citi conţinutul directorului

en: Cannot set correct permissions for directory %s
ro:  Nu pot seta permisiile corecte pentru directorul %s

en: Cannot translate from %s to %s
ro: Nu pot face trecerea din %s în %s

en: Cannot write to the %s file:
    %s
ro: Nu pot scrie în fişierul %s:
    %s

en: Changes to file lost
ro: S-au pierdut schimbările efectuate în fişier

en: Chmod command
ro: Comanda chmod

en: Command
ro: Comandă

en: Completion/M-tab
ro: Completare/M-tab

en: Con&tinue
ro: Con&tinuă

en: Configure options
ro: Opţiuni de configurare

en: Confir&m before saving
ro: &Confirmă înainte de a salva

en: Copy "%s" directory to:
ro: Copiază directorul "%s" în:

en: Corrupted cpio header encountered in
    %s
ro: Antet corupt al arhivei cpio în
    %s

en: Create a new Directory
ro: Creează un nou Director

en: Delete key
ro: Tasta Delete

en: Delete on keypad
ro: Delete pe keypad

en: Deleting
ro: Ştergere

en: Device:    %s
ro: Dispozit.: %s

en: Directory %s is not owned by you
ro: Nu deţineţi directorul %s

en: Directory cache expired for %s
ro: Cache-ul directorului %s a expirat

en: Directory hotlist
ro: Lista rapidă de directoare

en: Directory label
ro: Eticheta directorului

en: Directory path
ro: Calea directorului

en: Disable mouse support in text version
ro: Dezactivează suportul de mouse în versiunea text

en: Disables subshell support
ro: Dezactivează suportul subshell

en: Displays the current version
ro: Afişează versiunea curentă

en: Domain:
ro: Domeniu:

en: Down arrow key
ro: Săgeata în jos

en: Down arrow keypad
ro: Jos pe keypad

en: Edit &extension file
ro: editare fişier &Extensii

en: Edit &menu file
ro: editare fişier &Meniuri

en: Empty output from child filter
ro: Ieşire vidă de la filtrul copil

en: Enables subshell support (default)
ro: Activează suportul pentru subshell (implicit)

en: End key
ro: Tasta End

en: End on keypad
ro: End pe keypad

en: Enter on keypad
ro: Enter pe keypad

en: Error
ro: Eroare

en: Error reported after abort.
ro: S-a raportat o eroare după abandon

en: Existing filename (filename symlink will point to):
ro: Fişier existent (către care va indica legătura):

en: Extension file edit
ro: Editează fişierul de extensii

en: External panelize
ro: Panelare externă

en: F&ull 8 bits input
ro: &Intrare pe 8 biţi

en: FT&P link...
ro: legătură FT&P...

en: File
ro:  Fişier

en: File %s is not owned by root or you or is world writable.
    Using it may compromise your security
ro: Fişierul %s nu este deţinut de root ori dvs. sau poate fi
    modificat de oricine. Utilizându-l vă puteţi compromite securitatea

en: File: %s
ro: Fişier: %s

en: Files tagged, want to cd?
ro: Există fişiere marcate, doriţi să schimbaţi directorul?

en: Filesystem: %s
ro: Partiţie:  %s

en: Fill tabs with &spaces
ro: &Umple tab-urile cu spaţii

en: Find *.orig after patching
ro: Caută fişierele *.orig după patching

en: Find File
ro: Caut fişier

en: Find SUID and SGID programs
ro: Caută programe SUID şi SGID

en: Find rejects after patching
ro: Caută reject-uri după patch-uire

en: Finished
ro: Terminat

en: Flag
ro: Ind.

en: Forces xterm features
ro: Forţează facilităţile xterm

en: Function key 1
ro: Tasta funcţ. 1

en: Function key 10
ro: Tasta funcţ. 10

en: Function key 11
ro: Tasta funcţ. 11

en: Function key 12
ro: Tasta funcţ. 12

en: Function key 13
ro: Tasta funcţ. 13

en: Function key 14
ro: Tasta funcţ. 14

en: Function key 15
ro: Tasta funcţ. 14

en: Function key 16
ro: Tasta funcţ. 16

en: Function key 17
ro: Tasta funcţ. 17

en: Function key 18
ro: Tasta funcţ. 18

en: Function key 19
ro: Tasta funcţ. 19

en: Function key 2
ro: Tasta funcţ. 2

en: Function key 20
ro: Tasta funcţ. 20

en: Function key 3
ro: Tasta funcţ. 3

en: Function key 4
ro: Tasta funcţ. 4

en: Function key 5
ro: Tasta funcţ. 5

en: Function key 6
ro: Tasta funcţ. 6

en: Function key 7
ro: Tasta funcţ. 7

en: Function key 8
ro: Tasta funcţ. 8

en: Function key 9
ro: Tasta funcţ. 9

en: Getting file
ro: Transfer fişierul

en: Goto
ro: Du-teLa

en: Great! You have a complete terminal database!
    All your keys work well.
ro: Excelent! Aveţi o bază de date terminal completă!
    Toate tastele dvs. funcţionează corect.

en: Grepping in %s
ro: Caut în %s

en: Group
ro: Grup

en: Group name
ro: Numele grupului

en: Help
ro: Ajutor

en: Home key
ro: Tasta Home

en: Home on keypad
ro: Home pe keypad

en: If &size differs
ro: dacă mă&Rimea diferă

en: Incomplete file was retrieved. Keep it?
ro: Fişierul a fost transferat incomplet. Îl păstrez?

en: Inconsistent extfs archive
ro: Arhivă extfs inconsistentă

en: Inconsistent hardlinks of
    %s
    in cpio archive
    %s
ro: Legături reale inconsistente ale%s
    în arhiva cpio
    %s

en: Inconsistent tar archive
ro: Arhivă tar trunchiată

en: Input / display codepage:
ro: Intrare / cod de afişare:

en: Insert key
ro: Tasta Insert

en: Insert on keypad
ro: Insert pe keypad

en: Internal error:
ro: Eroare internă:

en: It seems that all your keys already
    work fine. That's great.
ro: Se pare că toate tastele dvs. deja
    funcţionează corect. Asta e excelent.

en: L&ynx-like motion
ro: navigare în stil L&ynx

en: Label for "%s":
ro: Eticheta pentru "%s":

en: Launches the file viewer on a file
ro: Lansează vizualizatorul de fişiere pe un fişier

en: Layout
ro: Aspect

en: Learn keys
ro: Învaţă tastele

en: Left arrow key
ro: Săgeata stânga

en: Left arrow keypad
ro: Stânga pe keypad

en: Link %s to:
ro: Leagă %s de:

en: Links:     %d
ro: Legături:  %d

en: Listing mode
ro: Mod de listare

en: Location:  %Xh:%Xh
ro: Locaţie:   %Xh:%Xh

en: Log ftp dialog to specified file
ro: Înregistrează dialogul ftp în fişierul specificat

en: Midnight Commander %s
ro: Comandant la miezul nopţii %s ;)

en: Mode:      %s (%04o)
ro: Mod:       %s (%04o)

en: Modified:  %s
ro: Modificat: %s

en: More parsing errors will be ignored.
ro: Alte erori de prelucrare vor fi ignorate

en: Move "%s" directory to:
ro: Mută directorul "%s" în:

en: Moving %s
ro: Mut %s

en: Name
ro: Nume

en: New hotlist entry
ro: Intrare nouă în lista rapidă

en: No node information
ro: Nu există informaţii despre noduri

en: No space information
ro: Nu există date despre spaţiul gol

en: Non&e
ro: &Niciunul

en: Other 8 bit
ro: 8 biţi

en: Other command
ro: Alte comenzi

en: Overwrite all targets?
ro: Suprascriu toate desinaţiile?

en: Overwrite this target?
ro: Suprascriu această ţintă?

en: Owner
ro: Proprietar

en: Owner name
ro: Numele proprietarului

en: Owner:     %s/%s
ro: Propr.:    %s/%s

en: Page Down key
ro: Tasta Page Down

en: Page Down keypad
ro: Page Down pe keypad

en: Page Up key
ro: Tasta Page Up

en: Page Up keypad
ro: Page Up pe keypad

en: Pane&lize
ro: Pane&lizare

en: Password for \\%s\%s
ro: Parola pentru \\%s\%s

en: Password:
ro: Parola:

en: Perm
ro: Mod

en: Permission
ro: Drepturi

en: Pipe close failed
ro: Închiderea filtrului a eşuat

en: Please press the %s
    and then wait until this message disappears.
    
    Then, press it again to see if OK appears
    next to its button.
    
    If you want to escape, press a single Escape key
    and wait as well.
ro: Vă rog să apăsaţi %s
    iar apoi să aşteptaţi până când mesajul dispare.
    
    Apoi, apăsaţi-o din nou pentru a vedea dacă apare OK
    lângă butonul său.
    
    Dacă doriţi să ieşiţi, apăsaţi o singură dată tasta Escape
    şi aşteptaţi.

en: Premature end of cpio archive
    %s
ro: Sfârşit prematur al arhivei cpio
    %s

en: Press any key to continue...
ro: Apăsaţi o tastă pentru a continua...

en: Print data directory
ro: Arată datele directorului

en: Print last working directory to specified file
ro: Arată ultimul directorul curent în fişierul specificat

en: Quick cd
ro: Schimbare rapidă de director

en: Quit
ro: Ieşi

en: Request to run in color mode
ro: Cerere de rulare în culori

en: Requests to run in black and white
ro: Cerere de rulare în alb/negru

en: Resets soft keys on HP terminals
ro: Resetează tastele soft pe terminale HP

en: Resolving symlink...
ro: Rezolv legătura simbolică...

en: Right arrow key
ro: Săgeata dreapta

en: Right arrow keypad
ro: Dreapta pe keypad

en: S&et marked
ro: Set. &marc.

en: S&hell link...
ro: conexiune s&hell...

en: S&kip
ro: S&ar

en: SM&B link...
ro: legătură SM&B...

en: SYMLINK
ro: LEG. SIMB.

en: Save file &position
ro: Salvează fişierul şi &poziţia

en: Screen size %dx%d is not supported.
    Check the TERM environment variable.
ro: Mărimea %dx%d a ecranului nu este suportată.
    Verificaţi variabila e mediu TERM.

en: Search
ro: Caută

en: Searching
ro: Caut

en: Searching %s
ro: Caut %s

en: Set &all
ro: Set. &tot

en: Set &groups
ro: Setează &grupuri

en: Set &users
ro: Setează &utilizatori

en: Set debug level
ro: Nivelul de depanare

en: Set initial line number for the internal editor
ro: Numărul primei linii pentru editorul intern

en: Size
ro: Mărime

en: Size:      %s
ro: Mărime:    %s

en: Slash on keypad
ro: Slash pe keypad

en: Sorry, we cannot do password authenticated connections for now.
ro: Scuze, nu putem face deocamdată conectări autentificate prin parolă.

en: Sort order
ro: Ordinea de sortare

en: Source
ro: Sursă

en: Specifies a color configuration
ro: Specifică o configuraţie de culori

en: Start at:
ro: Încep la:

en: Starting linear transfer...
ro: Pornesc transferul liniar...

en: Stopped
ro: Oprit

en: Subgroup - press ENTER to see list
ro: Subgrup - apăsaţi ENTER ca să vedeţi lista

en: Symbolic link
ro: Numele legăturii simbolice:

en: Symbolic link filename:
ro: Numele legăturii simbolice:

en: Synta&x highlighting
ro: &Evidenţiere sintaxă

en: Syntax file edit
ro: editare fişier sintaxă

en: Target
ro: Ţintă

en: Temporary files will be created in %s
ro: Fişierele temporare vor fi create în %s

en: Temporary files will not be created
ro: Nu vor fi create fişiere temporare

en: The TERM environment variable is unset!
ro: Variabila de mediu TERM nu este setată!

en: To run on slow terminals
ro: Pentru a rula pe terminale încete

en: Tries to use termcap instead of terminfo
ro: Încearcă să utilizeze termcap în locul terminfo

en: Type `exit' to return to the Midnight Commander
ro: Tastaţi `exit' pentru a reveni în Midnight Commander

en: UP--DIR
ro: SUS-DIR

en: Unexpected EOF on archive file
ro: Sfârşit de fişier (EOF) neaşteptat în fişierul arhivă

en: Unexpected end of file
    %s
ro: Sfârşit de fişier (EOF) neaşteptat
    %s

en: Up arrow key
ro: Săgeata în sus

en: Up arrow keypad
ro: Sus pe keypad

en: Use &passive mode
ro: Utilizează modul _pasiv

en: Use stickchars to draw
ro: Utilizează +, -, | pentru desenare

en: User supplied format looks invalid, reverting to default.
ro: Formatul furnizat de utilizator pare invalid, revin la cel implicit

en: Username:
ro: Nume proprietar:

en: Warning
ro: Atenţie

en: Warning: Cannot change to %s.
ro:  Atenţie: Nu pot schimba în %s

en: Warning: Invalid flag %c in %s:
    %s
ro: Atenţie: Indicator %c invalid în %s:
    %s

en: Warning: Invalid line in %s:
    %s
ro: Atenţie: Linie invalidă în %s:
    %s

en: With builtin Editor
ro: Cu Editor integrat

en: With internationalization support
ro: Cu suport de internaţionalizare

en: With mouse support on xterm
ro: Cu suport de mouse în xterm.

en: With mouse support on xterm and Linux console
ro: Cu suport de mouse în xterm şi consola Linux

en: With multiple codepages support
ro: Cu suport pentru coduri de pagină multiple

en: With support for X11 events
ro: Cu suport pentru evenimente X11

en: With support for background operations
ro: Cu suport pentru operaţii în fundal

en: Wrap mode
ro: Mod de aranjare

en: `%s' is not a symbolic link
ro: `%s' nu este o legătură simbolică

en: directories
ro: directoare

en: directory
ro: director

en: file
ro: fişierul

en: files
ro: fişiere

en: files/directories
ro: fişiere/directoare

en: fish: Disconnecting from %s
ro: fish: Deconectat de la %s

en: fish: Handshaking version...
ro: fish: Compar versiunile...

en: fish: Local read failed, sending zeros
ro: fish: Citirea locală a eşuat, trimit zerouri

en: fish: Reading directory %s...
ro: fish: Citesc directorul %s...

en: fish: Sending initial line...
ro: fish: Trimit linia iniţială...

en: fish: Sending password...
ro: fish: Trimit parola...

en: fish: Waiting for initial line...
ro: fish: Aştept pentru linia iniţială...

en: fish: store %s: sending command...
ro: fish: stochează %s: trimit comanda...

en: ftpfs: CWD failed.
ro: ftpfs: CWD eşuat

en: ftpfs: Disconnecting from %s
ro: ftpfs: Mă deconectez de la: %s

en: ftpfs: Invalid host name.
ro: ftpfs: Nume invalid al gazdei.

en: ftpfs: Login incorrect for user %s
ro: ftpfs: Autentificare incorectă pentru utilizatorul %s

en: ftpfs: Reading FTP directory %s... %s%s
ro: ftpfs: Citesc directorul FTP %s... %s%s

en: ftpfs: abort error: %s
ro: ftpfs: eroare la abandon: %s

en: ftpfs: abort failed
ro: ftpfs: abandon eşuat

en: ftpfs: aborting transfer.
ro: ftpfs: abandonez transferul.

en: ftpfs: connection interrupted by user
ro: ftpfs: conectare întreruptă de utilizator

en: ftpfs: connection to server failed: %s
ro: ftpfs: conectarea la server a eşuat: %s

en: ftpfs: could not setup passive mode
ro: ftpfs: nu pot seta modul pasiv

en: ftpfs: couldn't resolve symlink
ro: ftpfs: nu pot rezolva legătura simbolică

en: ftpfs: failed; nowhere to fallback to
ro: ftpfs: eşec; nu mai există nici o variantă la care să revin

en: ftpfs: logged in
ro: ftpfs: conectat

en: ftpfs: making connection to %s
ro: ftpfs: mă conectez la %s

en: ftpfs: sending login name
ro: ftpfs: trimit numele de login

en: ftpfs: sending user password
ro: ftpfs: trimit parola utilizator

en: group
ro: grup

en: non-local vfs
ro: vfs non-local

en: other
ro: alţii

en: owner
ro: propr.

en: to:
ro: către:

en: undelfs: loading deleted files information %d inodes
ro: undelfs: încarc informaţiile despre fişierele şterse: %d inoduri

en: undelfs: reading block bitmap...
ro: undelfs: citesc harta blocurilor...

en: undelfs: reading inode bitmap...
ro: undelfs: citesc harta inodurilor...
