fish 1.22.3 - en to sv translation catalogue (985 entries)

en: 	with parameter list '%ls'
sv: 	med parameterlista '%ls'

en: %ls (line %d):
sv: %ls (rad %d):

en: %ls: '%ls' is a rotten symlink
sv: %ls: '%ls' är en rutten symbolisk länk

en: %ls: '%ls' is not a directory
sv: %ls: '%ls' är inte en katalog

en: %ls: '%ls' is not a file
sv: %ls: '%ls' är inte en fil

en: %ls: '%ls' is not a job
sv: %ls: '%ls' är inte ett jobb

en: %ls: '%ls' is not a valid variable name
sv: %ls: '%ls' är ett ogiltigt variabelnamn

en: %ls: Ambiguous job
sv: %ls: Mer än ett jobb matchar

en: %ls: Argument '%ls' is not a number
sv: %ls: Argumentet '%ls' är inte ett nummer

en: %ls: Argument '%ls' must be an integer
sv: %ls: Argumentet '%ls' måste vara ett heltal

en: %ls: Block mismatch: '%ls' vs. '%ls'
sv: %ls: Blockmismatchning: '%ls' mot '%ls'

en: %ls: Can not specify scope when removing block
sv: %ls: Kan inte ange definitionsområde vid blockradering

en: %ls: Can't put job %d, '%ls' to background because it is not under job control
sv: Kan inte skicka jobb %d, '%ls' till bakgrunden eftersom det inte använder jobbkontrol

en: %ls: Can't put job %d, '%ls' to foreground because it is not under job control
sv: Kan inte skicka jobb %d, '%ls' till förgrunden eftersom det inte använder jobbkontroll

en: %ls: Cannot find calling job for event handler
sv: %ls: Kan inte hitta anropande job för händelsehanterare

en: %ls: Could not find home directory
sv: %ls: Kunde inte hitta hemkatalogen

en: %ls: Could not set PWD variable
sv: %ls: Kunde inte sätta variableln PWD

en: %ls: Error encountered while sourcing file '%ls':
sv: %ls: Ett fel uppstod medan filen '%ls' lästes in

en: %ls: Error while reading file '%ls'
sv: %ls: Ett fel uppstod medan filen '%ls' lästes

en: %ls: Expected argument
sv: %ls: Förväntade argument

en: %ls: Expected at least two arguments, got %d
sv: %ls: Förväntade minst två argument, fick %d

en: %ls: Expected exactly one function name
sv: %ls: Förväntade exakt ett funktionsnamn

en: %ls: Expected function name
sv: %ls: Förväntade ett funktionsnamn

en: %ls: Expected one argument, got %d
sv: %ls: Förväntade ett argument, fick %d

en: %ls: Expected zero or one argument, got %d
sv: %ls: Förväntade noll eller ett argument, fick %d

en: %ls: Function '%ls' does not exist
sv: %ls: Funktionen '%ls' existerar inte

en: %ls: Illegal function name '%ls'
sv: %ls: Ogiltigt funktionsnamn '%ls'

en: %ls: Illegal option -- %lc
sv: %ls: Ogiltig flagga -- '%lc'

en: %ls: Invalid character '%lc' in variable name. Only alphanumerical characters and underscores are valid in a variable name.
sv: %ls: Ogiltigt tecken '%lc' i variabelnamn. Bara alfanumeriska tecken och understreck är tillåtna i variabelnamn.

en: %ls: Invalid combination of options
sv: %ls: Ogiltig kombination av flaggor

en: %ls: Invalid combination of options,
    %ls
sv: %ls: Ogiltig kombination av flaggor,
    %ls

en: %ls: Invalid index starting at '%ls'
sv: %ls: Ogiltigt index vid '%ls'

en: %ls: Invalid option -- %lc
sv: %ls: Ogiltigt flagga -- %lc

en: %ls: Invalid process id %ls
sv: %ls: Ogiltigt processid %ls

en: %ls: Invalid state
sv: %ls: Ogiltigt tillstånd

en: %ls: Invalid variable name '%ls'
sv: %ls: Ogiltigt variabelnamn '%ls'

en: %ls: Key not specified
sv: %ls: Ingen nyckel angiven

en: %ls: Key with name '%ls' does not have any mapping
sv: %ls: Tangent med namn '%ls' har ingen mappning

en: %ls: Multiple variable names specified in single call (%ls and %.*ls)
sv: %ls: Flera variabelnamn angivna i ett anrop (%ls och %.*ls)

en: %ls: No binding found for sequence '%ls'
sv: %ls: Ingen bindning funnen för sekvens '%ls'

en: %ls: No blocks defined
sv: %ls: Inga block definerade

en: %ls: No key with name '%ls' found
sv: %ls: Ingen tangent med namn '%ls' kunde hittas

en: %ls: No suitable job: %d
sv: %ls: Inget passande jobb: %d

en: %ls: Not inside of function
sv: %ls: Inte i en funktion

en: %ls: Not inside of loop
sv: %ls: Inte i en loop

en: %ls: Option '%lc%ls' doesn't allow an argument
sv: %ls: Flaggan '%lc%ls' tar inget argument

en: %ls: Option '%ls' is ambiguous
sv: %ls: Flaggan '%ls' är tvetydig

en: %ls: Option '%ls' requires an argument
sv: %ls: Flaggan '%ls' kräver ett argument

en: %ls: Option '--%ls' doesn't allow an argument
sv: %ls: Flaggan '--%ls' tar inget argument

en: %ls: Option requires an argument -- %lc
sv: %ls: Flaggan kräver ett argument -- %lc

en: %ls: Permission denied: '%ls'
sv: %ls: Åtkomst nekad till katalogen '%ls'

en: %ls: Second argument must be 'in'
sv: %ls: Andra argumentet måste vara 'in'

en: %ls: Seed value '%ls' is not a valid number
sv: %ls: Slumpfröet '%ls' är inte ett giltigt nummer

en: %ls: The directory '%ls' does not exist
sv: %ls: Katalogen '%ls' existerar inte

en: %ls: The name '%ls' is reserved,
    and can not be used as a function name
sv: %ls: Namnet '%ls' är reserverat,
    och kan inte användas som funktionsnamn

en: %ls: There are no jobs
sv: %ls: Det finns inga jobb

en: %ls: There are no suitable jobs
sv: %ls: Det finns inga lämpliga jobb

en: %ls: Too many arguments
sv: %ls: För många argument

en: %ls: Tried to change the read-only variable '%ls'
sv: %ls: Försökte ändra den skrivskyddade variablen '%ls'

en: %ls: Type 'help %ls' for related documentation
sv: %ls: Skriv 'help %ls' för relaterad dokumnetation

en: %ls: Unknown block type '%ls'
sv: %ls: Okänd blocktyp '%ls'

en: %ls: Unknown error trying to bind to key named '%ls'
sv: %ls: Okänt fel inträffade vid försök att binda till tangent med namn '%ls'

en: %ls: Unknown error trying to locate directory '%ls'
sv: %ls: Okänd fel inträffade under lokalisering av katalogen '%ls'

en: %ls: Unknown input function '%ls'
sv: %ls: Okänd inläsnings-funktion '%ls'

en: %ls: Unknown job '%ls'
sv: %ls: Okänt jobb '%ls'

en: %ls: Unknown option '%ls'
sv: %ls: Okänd flagga '%ls'

en: %ls: Unknown signal '%ls'
sv: %ls: Okänd signal '%ls'

en: %ls: Unrecognized option '%lc%ls'
sv: %ls: Okänd flagga '%lc%ls'

en: %ls: Unrecognized option '--%ls'
sv: %ls: Okänd flagga '--%ls'

en: %ls: Values cannot be specfied with erase
sv: %ls: Värden kan inte anges vid radering

en: %ls: Variable can't be both exported and unexported
sv: %ls: Variabel kan inte vara både exporterad och oexporterad

en: %ls: Variable name can not be the empty string
sv: %ls: Den tomma strängen är inte ett tillåtet variabelnamn

en: %ls: Variable scope can only be one of universal, global and local
sv: %ls: En variabels definitionsområde kan bara vara en av universal, global och lokal

en: %ls: Warning: universal scope selected, but a global variable '%ls' exists.
sv: Varning: universellt definitionsområde valt, men global variable '%ls'existerar readn.

en: %ls: value not completely converted
sv: %ls: värdet konverterades inte helt

en: %lsand %lu more rows
sv: %lsoch %lu rader till

en: %lsand 1 more row
sv: %lsoch 1 rad till

en: %s is %s\n
sv: %s är %s\n

en: %s is a builtin\n
sv: %s är ett inbyggt kommando\n

en: %s is a function with definition\n
sv: %s är en funktion med definitionen\n

en: %s: '%s' is not a number\n
sv: %s: '%s' är inte ett nummer\n

en: %s: Can not launch a mimetype
sv: %s: Kan inte köra en mimetyp

en: %s: Could not compile regular expressions %s with error %s
sv: %s: Kunde inte kompilera reguljärt uttryck %s med fel %s

en: %s: Could not create configuration directory\n
sv: %s: Kunde inte skapa konfigurationskatalogen\n

en: %s: Could not find '%s'\n
sv: %s: Kunde inte hitta '%s'\n

en: %s: Could not find a web browser.\n
sv: %s: Kunde inte hitta en webbrowser\n

en: %s: Could not parse launcher string '%s'
sv: %s: Kunde inte tolka körsträng '%ls'

en: %s: Could not parse mimetype from argument '%s'
sv: %s: Kunde inte tolka mimetyp från argument '%s'

en: %s: Default launcher '%s' does not specify how to start
sv: %s: Standardkörsträng '%s' anger inte hur programmet ska startas

en: %s: Directory stack is empty...\n
sv: %s: Katalogstacken är tom...\n

en: %s: Expected 1, 2 or 3 arguments, got %d\n
sv: %s: Förväntade 1, 2 eller 3 argument, fick %d\n

en: %s: Expected exactly one argument, got %s.\n\nSynopsis:\n\t%svared%s VARIABLE\n
sv: %s: Förväntade exakt ett argument, fick %s\n\nSynopsis:\n\t%svared%s VARIABEL\n

en: %s: Invalid mask '%s'\n
sv: %s: Ogiltigt mask '%s'\n

en: %s: Locale string too long
sv: %s: Lokalsträng för lång

en: %s: No description for type %s
sv: %s: Beskrivning saknas för typ %s

en: %s: Out of memory
sv: %s: Slut på minne

en: %s: The number of positions to skip must be a non-negative integer\n
sv: %s: Antalet positioner att hoppa över måste vara ett positivt heltal\n

en: %s: Too many arguments\n
sv: %s: För många argument\n

en: %s: Unknown error in munge()
sv: %s: Okänt fel i munge()

en: %s: Unknown function '%s'\n
sv: %s: Okänd funktion '%s'\n

en: %s: Unknown option %s\n
sv: %s: Okänd flagga '%s'\n

en: %s: Unsupported switch '%c' in launch string '%s'
sv: %s: Flaggan '%c' i körsträng '%s' stöds inte

en: %s\tArchived file\n
sv: %s\tArkivfil\n

en: 'begin' unconditional block
sv: 'begin' ovillkorligen exekverat block

en: 'if' conditional block
sv: 'if' villkorligt block

en: 'return' builtin command outside of function definition
sv: Det inbyggda kommandot 'return' påträffades utanför en funktionsdefinition

en: (default)
sv: (standard)

en: A/V sync speed
sv: Ljud/bild synkroniseringshastighet

en: APM status debugging info
sv: APM-status debuginformation

en: Abort
sv: Avbrott

en: Abort (Alias for SIGABRT)
sv: Avbrott (Alias för SIGABRT)

en: Add a new file/directory to the repository
sv: Lägg till fil/katalog till förråd

en: Add a new key
sv: Lägg till ny nyckel

en: Add new disc to source list
sv: Lägg till skiva till källlista

en: Add one or more new files or directories
sv: Lägg till filer eller kataloger till lagret

en: Add specified file to the current list of keyrings
sv: Lägg till angiven fil fill den nuvarande listan av nyckelringar

en: Add specified file to the current list of secret keyrings
sv: Lägg till angiven fil fill den nuvarande listan av hemliga nyckelringar

en: Add suggested packages to the transaction set when needed
sv: Lägg till föreslagna paket till transkation vid behov

en: Address boundary error
sv: Minnesadress korsar segmentgräns

en: Administration front end for rcs
sv: Administrationsfrontend för rcs

en: Alias for 'move delete packages'
sv: Alias för 'move delete packages'

en: Alias for 'update'
sv: Alias för 'update'

en: Alias for atq
sv: Alias för atq

en: Alias for atrm
sv: Alias för atrm

en: Allow an upgrade to replace a newer package with an older one
sv: Tillåt en uppgradering att ersätta ett nyare paket med ett äldre

en: Allow installation or upgrading even if the architectures of the binary package and host don't match
sv: Tillåt installation eller uppgradering även om binärt pakets arkitetkur inte matchar värddatorns

en: Allow installation or upgrading even if the operating systems of the binary package and host don't match
sv: Tillåt installation eller uppgradering även om binärt pakets operativsystem inte matchar värddatorns

en: Always
sv: Alltid

en: An error occured while reading output from code block
sv: Ett fel inträffade under läsandet av utdata från kodblock

en: An error occured while reading output from code block on file descriptor %d
sv: Ett fel inträffade under inläsning av utdata från kodblock på filidentifierare %d

en: An error occurred while redirecting file descriptor %d
sv: Ett fel inträffade vid IO dirigering av filidentifierare %d

en: An error occurred while setting up pipe
sv: Ett fel inträffade under skapandet av ett rör

en: Answer for overwrite questions
sv: Svar till överskrivningsfrågor

en: Append filetype indicator
sv: Lägg till filtypsindikator

en: Append output to file
sv: IO dirigering av utdata till slutet av fil

en: Apply <file> patch
sv: Applicera <fil> som fix

en: Archive file
sv: Arkivfil

en: Array index out of bounds
sv: Arrayindexet är otållåtet

en: Ask confirmation
sv: Bekräfta val

en: Assume data type for binary files
sv: Antag följande datatyp för binära filer

en: Assume no to all questions
sv: Anta nej på alla frågor

en: Assume yes to all questions
sv: Anta ja på alla frågor

en: Attempt automatic login
sv: Försök logga in automatiskt på fjärrsystem

en: Attempting to use '%ls' instead
sv: Försöker använda '%ls' istället

en: Audio output
sv: Ljudutdata

en: Auto-gen package cache
sv: Autogenerera paketcache

en: Automatic line ending processing
sv: Automatisk radslutprocessning

en: Avoid changelogs from db in named file
sv: Undvik händelseloggar från databas i fil

en: Backup suffix
sv: Backup-ändelse

en: Bad system call
sv: Felaktigt systemanrop

en: Bandwidth limit
sv: Bandbreddsgräns

en: Block created by breakpoint
sv: Block skapat av det inbuggde kommandot breakpoint

en: Block created by the . builtin
sv: Block skapat av det inbyggda kommandot '.'

en: Block device
sv: Blockenhet

en: Block size
sv: Blockstorlek

en: Broken pipe
sv: Avbrutet rör

en: Buffer space
sv: Buffert-utrymme

en: Bug Tracking system
sv: Buggtrackingsystem

en: Bug-status you want to see
sv: Bugg-status du vill se

en: Bugs for downgrade packages
sv: Buggar för nedgraderade paket

en: Build and install a new package
sv: Bygg och installera nytt paket

en: Build apt cache
sv: Bygg aptcache

en: Build new local files
sv: Bygg nya lokala filer

en: Build source packages
sv: Bygg källkodpaket

en: Build source without install
sv: Bygg källkod utan att installera

en: CPU time limit exceeded
sv: Slut på processortid

en: Cache test results in specified file
sv: Cache:a resultat i angiven fil

en: Call DCOP for each line read from stdin
sv: Anropa DCOP för varje rad läst från standard in

en: Can not use the no-execute mode when running an interactive session
sv: no-execute läget kan inte användas i en interaktiv session

en: Change background color
sv: Byt bakgrundsfärg

en: Change directory
sv: Ändra katalog

en: Change to user
sv: Ändra till användare

en: Change working directory
sv: Ändra arbetskatalog

en: Changing language to English
sv: Byter språk till svenska

en: Character device
sv: Teckenenhet

en: Check files into the repository
sv: Checka in filer till förråd

en: Check syntax
sv: Kontrollera syntax

en: Check that your terminal type, '%ls', is supported on this system
sv: Säkerställa att din terminaltyp, '%ls', stöds av det här systemet

en: Checkout sources for editing
sv: Checka ut källkod för redigering

en: Child process
sv: Barnprocess

en: Child process status changed
sv: Barnprocess fick ändrad status

en: Class of hw type
sv: Klass av hårdvara

en: Clean local caches and packages
sv: Rengör lokala cachear och paket

en: Clean packages no longer be downloaded
sv: Rengör paket som inte längre skall nedladdas

en: Clean source directories
sv: Rengör källkodskataloger

en: Clean source packages
sv: Rengör källkodpaket

en: Color
sv: Färg

en: Comma separated country list
sv: Kommasepararad landslista

en: Comma separated format
sv: Kommaseparerat format

en: Command
sv: Kommando

en: Commands may not contain variables. Use the eval builtin instead, like 'eval %ls'. See the help section for the eval command by typing 'help eval'.
sv: Okänt kommando '%ls'. Menade du 'set VARIABEL VÄRDE'? Se hjälpsektionen om det inbyggda kommandot 'set' genom att skriva 'help set'.

en: Comment
sv: Kommentar

en: Compress all data
sv: Komprimera all data

en: Conditionally execute a block of commands
sv: Kör ett kommando om ett villkor är uppfyllt

en: Configuration file
sv: Konfigureringsfil

en: Connect to the given user's DCOP server
sv: Koppla till den angivna användarens DCOP-server

en: Consider case when comparing file names
sv: Skilj på skiftläge på filnamn

en: Continue previously stopped process
sv: Fortsätt tidigare stannad process

en: Copy and apply patches from another repository to this one
sv: Kopiera och applicera fixar från ett annat förråd till detta

en: Copy and apply patches from this repository to another one
sv: Kopiera och applicera fixar från detta förråd till ett annat

en: Could not autoload item '%ls', it is already being autoloaded.
sv: Kunde inte automatiskt ladda elementet '%ls', det laddas automatiskt redan.

en: Could not return shell to foreground
sv: Kunde inte återställa skalet till förgrunden

en: Could not send job %d ('%ls') to foreground
sv: Kunde inte skicka jobb %d ('%ls') till förgrunden

en: Could not set terminal mode for new job
sv: Kunde inte återställa terminalen för nytt jobb

en: Could not set terminal mode for shell
sv: Kunde inte återställa terminalen till skalet

en: Could not set up terminal
sv: Kunde inte initiera terminalen

en: Could not write profiling information to file '%s'
sv: Kunde inte skriva profileringsinformation till filen '%s'

en: Couldn't grab control of terminal
sv: Kunde inte ta kontroll över terminalen

en: Couldn't put the shell in its own process group
sv: Kunde inte skicka skalet till sin egen processgrupp

en: Count the number of arguments
sv: Räkna antalet argument

en: Create a block of code
sv: Skapa ett kodblock

en: Create a diff between two versions of the repository
sv: Skappa en diff mellan två versioner i lagret

en: Create a distribution tarball
sv: Skapa distribuerbar tar-fil

en: Custom URL to get mirror list
sv: Egen URL för att hämta lista av speglar

en: Debian distribution
sv: Debiandistribution

en: Debug level[default 0]
sv: Debugnivå [Standard är 0]

en: Debug mode
sv: Debugläge

en: Debug preferences file
sv: Fil för debuginställningar

en: Define
sv: Definering

en: Define a new function
sv: Definera en ny funktion

en: Define custom switches
sv: Definera egna flaggor

en: Delete arcs from callgraph
sv: Radera arker från anropsgraf

en: Delete obsolete package files
sv: Radera obsoleta paketfiler

en: Dep and rdep recursive
sv: Rekursiva beroendeberäkningar

en: Depth of call chain
sv: Djup i anroppskedjan

en: Designate specified file as the primary public keyring
sv: Välj den angivna filen som den primära öppna nyckelring

en: Detect known source tree
sv: Detektera känt källkodsträd

en: Did you mean %ls{$%ls}%ls? The '$' character begins a variable name. A bracket, which directly followed a '$', is not allowed as a part of a variable name, and variable names may not be zero characters long. To learn more about variable expansion in fish, type 'help expand-variable'.
sv: Menade du %ls{$%ls}%ls? Tecknet '$' börjar ett variabelnamn. En klammerparantes, som direkt följde ett '$', är inte tillåtet som del av ett variabelnamn, och variabelnamn får inte vara noll tecken långa. För mer information om variabelexpansion i fish, skriv 'help expand-variable'.

en: Did you mean (COMMAND)? In fish, the '$' character is only used for accessing variables. To learn more about command substitution in fish, type 'help expand-command-substitution'.
sv: Menade du (KOMMANDO)? I fish används tecknet '$' bara för att komma åt variabler. För att lära dig mer om kommandosubstitutionm skriv 'help expand-command-substitution'.

en: Dir to import
sv: Katalog att importera

en: Directory
sv: Katalog

en: Disable automatic properties
sv: Inaktivera automatiska egenskaper

en: Disable import of site module
sv: Slå av importering av platsmodul

en: Disables reading user's .telnetrc
sv: Inaktivera inläsning av användarens .telnetrc

en: Disables specified type of authentication
sv: Inaktivera angivna autentiseringstypen

en: Display all changelogs
sv: Visa alla händelseloggar

en: Display change information for the package
sv: Visa ändringsinformation för paket

en: Display debug info
sv: Visa debuginformation

en: Display each file's MAC label
sv: Visa varje file MAC-etikett

en: Display font properties
sv: Visa fontegenskaper

en: Display help and exit
sv: Visa hjälp och avsluta

en: Display man page
sv: Visa manualsida

en: Display package information, including name, version, and description. Uses --queryformat if specified
sv: Visa paketinformation, inklusive namn, version och beskrivning. Använder --queryfromet om angivet

en: Display package record
sv: Visa paketpost

en: Display security context
sv: Visa säkerhetskontext

en: Display the states of files in the package. The state of each file is one of normal, not installed, or replaced
sv: Visa tillstånd för paketets filer. Tillståndet är en av normal, inte installerad och ersatt

en: Display the trigger scripts contained in the package
sv: Visa paketets triggerskript

en: Display version and exit
sv: Visa version och avsluta

en: Display which patch last modified something
sv: Visa vilken fix som senast ändrade någonting

en: Distro upgrade
sv: Distibutionsuppgradering

en: Do no interactive prompting
sv: Ställ inga interaktiva frågor

en: Do not del built files
sv: Radera inte byggda filer

en: Do not del source files
sv: Radera inte källfiler

en: Do not display progress bar
sv: Visa inte förloppsindikator

en: Do not download source
sv: Ladda inte ner källkod

en: Do not expand pattern
sv: Expandera inte mönster

en: Do not list implied entries matching specified shell pattern
sv: Visa inte filer som matchar mönster

en: Do not sort
sv: Sortera ej filer

en: Do not try to negotiate TELNET BINARY option
sv: Försök inte förhandla TELNET BINARY-flaggan

en: Do not use gcc wrapper
sv: Använd inte omslag (wrapper) kring gcc

en: Do not write anything
sv: Skriv ingenting

en: Don't change the package installation order
sv: Byt inte paketinstallationsordning

en: Don't check dependencies before uninstalling the packages
sv: Verifiera inte beroenden före paketen avinstalleras

en: Don't check for sufficient disk space before installation
sv: Kontrollera inte diskutrymme före installation

en: Don't compress files with these suffixes
sv: Komprimera inte filer med dessa ändelser

en: Don't do a dependency check
sv: Utför inte beroendeverifiering

en: Don't execute post scripts
sv: Kör inte post-skript

en: Don't execute postun scriptlet
sv: Kör inte postun-skriptlet

en: Don't execute postun scripts
sv: Kör inte postun-skript

en: Don't execute pre scripts
sv: Kör inte pre-skript

en: Don't execute preun scriptlet
sv: Kör inte preun-skriptlet

en: Don't execute preun scripts
sv: Kör inte preun-skript

en: Don't execute scriplets
sv: Kör inte skriptlets

en: Don't execute scripts
sv: Kör inte skript

en: Don't execute the %verifyscript scriptlet
sv: Utför inte %verifyskriptlet

en: Don't execute trigger scriptlets
sv: Kör inte trigger-skriptlets

en: Don't execute triggerin scriptlets
sv: Kör inte triggerin-skriptlets

en: Don't execute triggerpostun scriptlets
sv: Kör inte triggerpostun-skriptlets

en: Don't execute triggerun scriptlets
sv: Kör inte triggerun-skriptlets

en: Don't follow symlinks
sv: Följ inte symboliska länkar

en: Don't install any files which are marked as documentation
sv: Installera inte filer som markerats som dokumentation

en: Don't install files whose name begins with specified path
sv: Installera inte filer vars namn börjar med angiven sökväg

en: Don't install the package, simply check for and report potential conflicts
sv: Installera inte paket, kontrollera och rapportera potentiella konflikter

en: Don't print group information
sv: Visa inte information om grupp

en: Don't really uninstall anything
sv: Avinstallera ingenting på riktigt

en: Don't sort
sv: Sortera ej filer

en: Don't suggest package(s) that provide a missing dependency
sv: Föreslå inte paket som upfyller ett ouppfyllt beroende

en: Don't update the user activity timestamp in the called application
sv: Uppdatera inte tidsstämpeln för användaraktivitet i det anropade programmet

en: Don't use the public key but the specified session key
sv: Använd inte den öppna nyckel utan den angivna sessionsnyckeln

en: Don't verify any attributes of package files
sv: Verifiera inga attribut i paketfiler

en: Don't verify dependencies of packages
sv: Verifiera inte paketens beroenden

en: Don't verify dev attribute
sv: Verifiera inte enhetsattribut

en: Don't verify group attribute
sv: Verifiera inte gruppattribut

en: Don't verify linkto attribute
sv: Verifiera inte linkto-attribut

en: Don't verify md5 attribute
sv: Verifiera inte md5-attribut

en: Don't verify mode attribute
sv: Verifiera inte filrättighetsattribut

en: Don't verify package or header digests when reading
sv: Kontrollera inte paket- eller huvudsammanfattningar vid inläsning

en: Don't verify package or header signatures when reading
sv: Kontrollera inte paket- eller huvudsignatur vid inläsning

en: Don't verify size attribute
sv: Verifiera inte storleksattribut

en: Don't verify time attribute
sv: Verifiera inte tidsattribut

en: Don't verify user attribute
sv: Verifiera inte användarattribut

en: Download and extract a source
sv: Nedladda och extrahera källkod

en: Download package missing from mirror
sv: Ladde ner paket som saknas från spegel

en: Dump contents of config file
sv: Skriv ut innehåll av konfigureringsfil

en: Dump file information. Must be used with at least one of -l, -c, -d
sv: Dumpa filinformation. Kräver minst en av -l, -c, -d

en: Edit command specific completions
sv: Redigera kommando-specifika kompletteringar

en: Edit variable value
sv: Redigera variabelvärde

en: Emit an event
sv: Sänd en händelse

en: Emulator trap
sv: Emulatorfälla

en: Enclose entry in quotes
sv: Omgärda namn med citattecken

en: Encryption algorithm
sv: Krypteringsalgoritm

en: End a block of commands
sv: Avsluta ett block av kommandon

en: End of block mismatch. Program terminating.
sv: Blockslut matchar inte. Programmet avslutas.

en: End of command
sv: Slut av kommando

en: Erase built packages
sv: Radera byggda paket

en: Erase package
sv: Ta bort paket

en: Error log
sv: Fellogg

en: Error while closing input stream
sv: Ett fel inträffade medan indataström stängdes

en: Error while closing terminfo
sv: Ett fel inträffade medan terminfo stängdes

en: Error while opening input stream
sv: Ett fel inträffade medan indataström öppnades

en: Error while reading file %ls
sv: Ett fel uppstod medan filen '%ls' lästes

en: Error while reading from file descriptor
sv: Ett fel uppstod under inläsning från filidentifierare

en: Error while searching for command '%ls'
sv: Ett fel uppstod under sökning efter kommandot '%ls'

en: Escape character
sv: Avbrottstecken

en: Evaluate block if condition is false
sv: Kör ett block om ett villkor inte är uppfyllt

en: Evaluate block if condition is true
sv: Kör ett block om ett villkor är uppfyllt

en: Evaluate contents of file
sv: Kör filinnehåll som kommandon

en: Evaluate expression
sv: Utför argument som kommandon

en: Evalute file
sv: Utför filinnehåll som kommandon

en: Event handler, repaints the prompt when fish_color_cwd changes
sv: Händelsehanterare, ritar om prompten när fish_color_cwd ändras

en: Exclude file
sv: Exkludera fil

en: Exclude files listed in specified file
sv: Exklidera filer listade i angiven fil

en: Exclude files that match pattern
sv: Exkludera filer som matchar mönster

en: Exclude the following names
sv: Exkludera följande namn

en: Executable
sv: Program

en: Executable link
sv: Länk till program

en: Execute command
sv: Utför kommando

en: Execute command if previous command failed
sv: Kör ett kommando om föregående kommando misslyckades

en: Execute command if previous command suceeded
sv: Kör ett kommand om föregående kommando lyckades

en: Exit the shell
sv: Avsluta fish

en: Export sources from CVS, similar to checkout
sv: Exportera källkod från CSV

en: Extract file from file
sv: Axtrahera fil från fil

en: Fast copy
sv: Snabb kopiering

en: Fetch package from STDIN
sv: Hämta paket från standard in

en: Fetch source package from STDIN
sv: Hämta källkodspaket från standard in

en: Fetch source packages
sv: Hämta källkodspaket

en: File
sv: Fil

en: File size limit exceeded
sv: Maximal filstorlek överskriden

en: Filter through specified program
sv: Filtrera genom angivet program

en: Finish after number of servers
sv: Avsluta efter antal servrar

en: Fix broken option
sv: Fixa trasig flagga

en: Floating point exception
sv: Flyttalsundantag

en: Follow symlinks
sv: Följ symboliska länkar

en: For relocatable binary packages, translate all file paths that start with the installation prefix in the package relocation hint(s) to NEWPATH
sv: För flyttbara binära paket, översätt alla sökvägar som startar med installationsprefixet i paketets flytthintar till den angivna sökvägen

en: Force deletion
sv: Tvinga radering

en: Force operation to run
sv: Tvinga operationen att utföras

en: Forced quit
sv: Tvingad avslutning

en: Forced stop
sv: Tvingad att stoppa

en: Generate MD5 sums
sv: Generera MD5-summa

en: Generate a dotty graph
sv: Generera en dottygraf

en: Generate contents file
sv: Generera filinnehåll

en: Generate dired output
sv: Generera utdata för dired

en: Generate dotty output for packages
sv: Generera utdata för dotty

en: Generate package from source
sv: Generera paket från källkod

en: Generate random number
sv: Generera ett slumptal

en: Generate release file
sv: Skapa release-fil

en: Generate source index file
sv: Generera källindexfil

en: Get ready to edit a watched file
sv: Förbered redigering av övervakad fil

en: Group
sv: Grupp

en: Handle environment variables
sv: Redigera miljövariabler

en: Handle fish key bindings
sv: Hantera tangentbordsgenvägar för fish

en: Help on brace expansion {a,b,c}
sv: Hjälp om klammerparantesexpansion {a,b,c}

en: Help on command substitution (SUBCOMMAND)
sv: Hjälp om kommandosubstitution (UNDERKOMMANDO)

en: Help on editor shortcuts
sv: Hjälp om tangentbordsgenvägar

en: Help on environment variables
sv: Hjälp om miljövariabler

en: Help on home directory expansion ~USER
sv: Hjälp om hemkatalogexpansion ~ANVÄNDARE

en: Help on how job control works
sv: Hjälp om hur jobbkontroll fungerar

en: Help on how tab-completion works
sv: Hjälp om hur tabbkomplettering fungerar

en: Help on how to copy and paste
sv: Hjälp om hur man kopierar och klistrar in

en: Help on how to set the prompt
sv: Hjälp om hur man ändrar prompten

en: Help on how to set the titlebar message
sv: Hjälp om hur man ändrar titelradsmeddelandet

en: Help on parameter expansion (Globbing)
sv: Hjälp om parameterexpansion (Globbing)

en: Help on process expansion %JOB
sv: Hjälp om processexpansion %JOB

en: Help on setting syntax highlighting colors
sv: Hjälp om syntaxfärgläggningsfärger

en: Help on variable expansion $VARNAME
sv: Hjälp om variabelexpansion $VARIABEL

en: Help on wildcard expansion *.*
sv: Hjälp om jokertecken *.*

en: History of commands executed by user
sv: Historik över användarens körda kommandon

en: Hit end of history...\n
sv: Slut på kataloghistorik...\n

en: How long in sec to download
sv: Hur länga i sekunder som nedladdning får ske

en: Human readable sizes
sv: Människoanpassade storleksangivelser, bas 1024

en: Human readable sizes, powers of 1000
sv: Människoanpassade storleksangivelser, bas 1000

en: I/O on asynchronous file descriptor is possible
sv: Läsning/skrivning på asynkron filidentifierare möjligt

en: IP to report to the tracker
sv: IP adress att rapportera till tracker

en: IPv4 addresses only
sv: Bara IPv4-adresser

en: IPv6 addresses only
sv: Bara IPv6-adresser

en: Identity file
sv: Identitetsfil

en: Ignore all white space
sv: Ignorera blanka tecken

en: Ignore bugs in your system
sv: Ignorera buggar i ditt system

en: Ignore case
sv: Ignorera skiftläge

en: Ignore case differences
sv: Ignorera skiftläge

en: Ignore case when comparing file names
sv: Ignorera skiftläge på filnamn

en: Ignore changes due to tab expansion
sv: Ignorera ändringar på grund av tabbexpansion

en: Ignore changes in the amount of white space
sv: Ignorera skillnader i blanka tecken

en: Ignore changes whose lines are all blank
sv: Ignorera ändringar vars rader enbart består av blana tecken

en: Ignore externals definitions
sv: Ignorera definitioner av externals

en: Ignore files ending with ~
sv: Ignorera filer som slutar på ~

en: Ignore newer bugs than upgrade packages
sv: Ignorera nyare buggar än uppgraderade paket

en: Ignore specified file
sv: Ignorera angiven fil

en: Illegal command name '%ls'
sv: Ogiltigt kommandonamn '%ls'

en: Illegal instruction
sv: Ogiltig instruktion

en: Import sources into CVS, using vendor branches
sv: Importera källor till CVS

en: Include directory
sv: Inkluderingskatalog

en: Include only the following names
sv: Inkludera bara följande namn

en: Include the file flags in a long (-l) output
sv: Visa filflaggor vid långt (-l) formay

en: Info on a package
sv: Visa info om paket

en: Information request
sv: Informationsbegäran

en: Init or update cache only
sv: Bara initiera eller uppdatera cachen

en: Insert header
sv: Lägg till huvud

en: Install after build
sv: Installera efter byggande

en: Install documentation files (default)
sv: Installera dokumentation (standard)

en: Install new package
sv: Installera nytt paket

en: Install one or more packages
sv: Installera ett eller flera paket

en: Install source packages
sv: Installera källkodpaket

en: Install the packages even if some of them are already installed on this system
sv: Installera paket även om somliga redan är installerade

en: Install the packages even if they replace files from other, already installed, packages
sv: Installera paket även om de ersätter filer från andra, redan installerade paket

en: Install/remove packages for dependencies
sv: Installera/ta bort paket för beroenden

en: Installs or upgrades all the files in the package, even if they aren't needed (missingok) and don't exist
sv: Installerar eller uppgraderar alla saknade filer i paketet, även om de inte behövs (missingok) och inte existerar

en: Interface to transmit from
sv: Gränssnitt att skicka från

en: Invalid input/output redirection
sv: Ogiltig IO dirigering

en: Invalid token type
sv: Ogiltig symboltyp

en: Invalid value '%s' for debug level switch
sv: Ogiltigt värde '%s' för debugnivåflagga

en: Invert the sense of matching
sv: Invertera matchning

en: Job
sv: Jobb

en: Job	Group
sv: Jobb	Grupp

en: Job %d, '%ls' has %ls
sv: Jobb %d, '%ls' har %ls

en: Job '%ls', process '%ls' has inconsistent state 'completed'=%d
sv: Jobb '%ls', process '%ls' har ogiltigt tillstånd 'completed'=%d

en: Job '%ls', process '%ls' has inconsistent state 'stopped'=%d
sv: Jobb '%ls', process '%ls' har ogiltigt tillstånd 'stopped'=%d

en: Job control: %ls
sv: Jobkontroll: %ls

en: Job inconsistency
sv: Jobb i ogiltigt tillstånd

en: Job: %ls
sv: Jobb: %ls

en: Keyword as exactly match
sv: Nyckelord är en exakt matchning

en: Keyword as regex
sv: Nyckelord är ett reguljärt uttryck

en: Keyword as wildcards
sv: Nyckelord har jokertecken

en: Last background job
sv: Senaste bakgrundsjobb

en: Legacy function for creating shellscript functions using an alias-like syntax
sv: Bakåtkompatibilitetsfunktion för att skapa skalfunktioner med en alias-liknande syntax

en: Limit to installed
sv: Bara installerade paket

en: Limiting load factor
sv: Begränsande lastfaktor

en: Line width
sv: Radbredd

en: List PKG info
sv: Lista paketinformation

en: List all active KDE session for a user or all users
sv: Visa alla aktiva KDE-sessioner för en användare eller alla användare

en: List all the files in each selected package
sv: Visa alla filer i varje valt paket

en: List archive
sv: Visa arkivinnehåll

en: List by columns
sv: Visa kolumnvis

en: List capabilities this package provides
sv: Visa förmågor som detta paket tillhandahåller

en: List contents of a package matching pattern
sv: Lista innehåll av paket som matchar mönster

en: List contents of directory
sv: Visa kataloginnehåll

en: List contents of directory using long format
sv: Visa kataloginnehåll i långt format

en: List contents of directory, including hidden files in directory using long format
sv: Visa kataloginnehåll, inklusive dolda filer i långt format

en: List dependencies for the package
sv: Visa beroenden för paket

en: List directories, not their content
sv: Visa kataloger, inte deras innehåll

en: List entries by lines
sv: Visa radvis

en: List files in package
sv: Visa filer i paket

en: List installed source package\(s\)
sv: Lista installerade källkodpaket

en: List one file per line
sv: Visa en fil per rad

en: List only configuration files (implies -l)
sv: Visa bara konfigurationsfiler (implicerar -l)

en: List only documentation files (implies -l)
sv: Visa bara dokumentationsfiler (implicerar -l)

en: List or remove functions
sv: Visa eller ta bort funktioner

en: List packages depending on
sv: Visa paket som beror på

en: List packages on which this package depends
sv: Visa paket som detta paket beror på

en: List packages that may serve as input to mirrorbin or mirrorsource
sv: Visa paket som kan användas som input till mirrorbin eller mirrorsrc

en: List reverse dependencies for the package
sv: Visa paket som beror på det givna paketet

en: List subdirectory recursively
sv: Visa underkataloger rekursivt

en: List the package specific scriptlets
sv: Visa paket-specifika skriptlets

en: List trusted keys
sv: Visa pålitliga nycklar

en: List unmet dependencies in cache
sv: Visa ouppklarade beroenden i cache

en: Load an extension module
sv: Ladda en förlängningsmodul

en: Locale
sv: Lokal

en: Locate the most recent version lacking an error
sv: Hitta senaste version utan ett givet fel

en: Log to tracefile
sv: Logga till spårfil

en: Long format
sv: Långt format

en: Long format without groups
sv: Långt fromat utan grupper

en: Long format without owner
sv: Långt format utan ägare

en: Long format, full-iso time
sv: Långt format, full-iso-tid

en: Long format, numeric IDs
sv: Långt format, numeriska IDn

en: Loop playback
sv: Upprepa uppspelning

en: Loop script
sv: Upprepa skript

en: Loop script, print $_
sv: Upprepa skript, skriv $_

en: Mail results to additional EMAIL(s). Requires --reply
sv: Posta resultat till extra adresser. (Kräver --reply)

en: Make caching db readonly
sv: Gör cache skrivskyddad

en: Manually create ARP address
sv: Skapa ARP adress manuellt

en: Maximum depth of a certification chain (default is 5)
sv: MAximalt djup i certifieringskedjan (standard är 5)

en: Maximum display length
sv: Maximal displaylängd

en: Maximum port to listen to
sv: Högsta portnummer att lyssna på

en: Minimum interval in seconds
sv: Minimalt intervall i sekunder

en: Minimum port to listen to
sv: Lägsta portnummer att lyssna på

en: Misaligned address error
sv: Bussfel (Ogiltigt justerad minnesadress)

en: Mismatched brackets
sv: Klammerparanteser matchar inte varandra

en: Missing hexadecimal number in Unicode escape
sv: Saknad hexadecimalt nummer i Unicodeescapesekvens

en: Monitor status info
sv: Bevaka statusinformation

en: More than one job in foreground: job 1: '%ls' job 2: '%ls'
sv: Mer än ett jobb i förgrunden: job 1: '%ls', jobb 2 '%ls'

en: Mount option
sv: Monteringsflagga

en: Mount options
sv: Monteringsflagga

en: Mount partition with specified UID
sv: Montera partition med angivet UID

en: Mount partition with specified label
sv: Montera partitioner med angiven etikett

en: Mount point
sv: Monteringskatalog

en: Move a subtree to a new position
sv: Flytta ett subträd till en ny plats

en: Move back in the directory history
sv: Gå bakåt i kataloghistorik

en: Move forward in the directory history
sv: Gå frammåt i kataloghistorik

en: Move packages from cache to local mirror
sv: Flytta paket från cache till lokal spegel

en: Move packages to local tree
sv: Flytta paket till lokalt träd

en: Multiple matches for option:
sv: Mer än en flagga matchar:

en: Name of patch
sv: Namn på fix

en: Name of the source package
sv: Namn på källkodpaket

en: Negate exit status of job
sv: Negera resultatet av ett kommando

en: Network interface
sv: Nätverkgränssnitt

en: Never
sv: Aldrig

en: No changes
sv: Inga förändringar

en: No message to STDOUT
sv: Inga meddelanden till standard ut

en: No mounting
sv: Montera inte

en: Non graphic as-is
sv: Ersätt inte icke-grafiska tecken

en: Number of completely trusted users to introduce a new key signer (defaults to 1)
sv: Antal användare med fullt förtroende för att introducera nya nyckelunderskrivare (standard är 1)

en: Number of concurrent jobs
sv: Antal simultana jobb

en: Number of marginally trusted users to introduce a new key signer (defaults to 3)
sv: Antal användare med marginellt förtroende för att introducera nya nyckelunderskrivare (standard är 3)

en: Number of top servers
sv: Antal toppservrar

en: Object file prefix
sv: Objektfilprefix

en: Object file suffix
sv: Objektfilsuffix

en: Octal escapes for non graphic characters
sv: Använd oktala specialsekvenser för ickegrafiska tecken

en: Old versions of fish appear to be running. You will not be able to share variable values between old and new fish sessions. For best results, restart all running instances of fish.
sv: Gammal version av fish verkar köra. Du kommer inte kunna dela variabler mellanden gammla och den nya fish sessionen. För bästa resultat, starta om allakörande instanser av fish.

en: Omit debian version
sv: Ange inte Debian-version

en: Only display package name
sv: Visa bara paketnamn

en: Only on interactive jobs
sv: Bara för interaktiva jobb

en: Only store newer files
sv: Lagra bara nyare filer

en: Only whole matching lines
sv: Matcha bara hela rader

en: Only whole matching words
sv: Matcha bara hela ord

en: Open file in default application
sv: Öppna fil i standardprogram

en: Options
sv: Flaggor

en: Orders the package listing by install time
sv: Sortera paketlistning efter installationstid

en: Output 3 lines of copied context
sv: Skriv ut 3 rader av kopierad sammanhang

en: Output 3 lines of unified context
sv: Skriv ut 3 rader av unifierat sammanhang

en: Output a normal diff
sv: Skriv ut en vanlig diff

en: Output a zero byte after filename
sv: Skriv en nollad byte efter filnamn

en: Output byte range
sv: Välj bytsekvens

en: Output character range
sv: Välj teckensekvens

en: Output in two columns
sv: Skriv ut i två kolumner

en: Output only whether the files differ
sv: Skriv bara ut huruvida filerna skiljer sig

en: Output to /dev/null
sv: Skriv utdata till /dev/null

en: Output trace
sv: Utdataspår

en: Override value of GPG_AGENT_INFO environment variable
sv: Åsidosätt värdet på GPG_AGENT_INFO-miljövariablen

en: Package
sv: Paket

en: Parse and query specified spec-file as if it were a package
sv: Tolka och fråga angiven spec-fil som om det vore ett paket

en: Pass command to shell
sv: Skicka kommando till skalet

en: Pass the output through 'pr'
sv: Skicka utdata genom 'pr'

en: Patch local changes
sv: Utför fixar för lokala ändringar

en: Pattern is a fixed string
sv: Mönster är en fixsträng

en: Pattern is a regexp
sv: Mönster är ett reguljärt uttryck

en: Pattern is basic regex
sv: Mönster är ett grundläggande reguljärt uttryck

en: Pattern is extended regexp
sv: Mönster är ett förlängt reguljärt uttryck

en: Pattern is regexp
sv: Mönster är ett reguljärt uttryck

en: Perform a command multiple times
sv: Kör ett kommando upprepade gånger

en: Perform a set of commands multiple times
sv: Kör ett block flera gånger

en: Perform contents generation
sv: Utför innehållsgenerering

en: Perform delinking
sv: Utför avlinkning

en: Perform math calculations in bc
sv: Utför matematiska beräkningar i bc

en: Pipe
sv: Rör

en: Polite quit request
sv: Artig avslutning

en: Pop dir from stack
sv: Ta bort katalog från stack

en: Pop null reader block
sv: Ta bort element från tomt läsarblock

en: Power failure
sv: Strömavbrott

en: Prepend file to input
sv: Lägg till fil före indata

en: Pretend file is modified
sv: Låtsas att fil modifierats

en: Prevent -A from being automatically set for root
sv: Hindra -A från att automatiskt sättas för root

en: Print 50 hash marks as the package archive is unpacked
sv: Visa 50 brädgårdstecken medan arkivet packas upp

en: Print APM info
sv: Visa APM-information

en: Print NUM lines of context
sv: Visa NUM rader av sammanhang

en: Print NUM lines of leading context
sv: Visa NUM rader av inledande sammanhang

en: Print NUM lines of trailing context
sv: Visa NUM rader av följande sammanhang

en: Print PKG versions
sv: Visa paketversioner

en: Print a list of running screen sessions
sv: Visa lista på alla körande screen-sessioner

en: Print all names
sv: Visa alla namn

en: Print all source packages with version
sv: Visa alla källkodspaket med version

en: Print all versions
sv: Visa alla versioner

en: Print author
sv: Visa författare

en: Print available list
sv: Visa tillgängliga paket

en: Print currently running jobs
sv: Visa nuvarande jobb

en: Print debugging info
sv: Visa debuginformation

en: Print directory stack
sv: Visa katalogstack

en: Print filename
sv: Visa filnamn

en: Print first matching file
sv: Visa första matchande fil

en: Print first non-matching file
sv: Visa första icke-matchande fil

en: Print full records
sv: Visa fulla poster

en: Print help message for the specified fish function or builtin
sv: Visa hjälpmeddelande för specificerad fish-funktion eller inbyggt kommando

en: Print important dependencies
sv: Visa viktiga beroenden

en: Print inode number of files
sv: Visa inod för filer

en: Print only upgradeable packages
sv: Visa bara paket som kan uppgraderas

en: Print package name by prefix
sv: Visa paket som matchar det givna prefixet

en: Print package name/distro
sv: Visa paketnamn/distribution

en: Print percentages as files are unpacked from the package archive. This is intended to make rpm easy to run from other tools
sv: Visa procentandel medan filer packas upp från paketarkiv. Detta är tänkt att användas för att göra rpm lättare att köra från andra verktyg

en: Print raw entry names
sv: Skriv obehandlade filnamn

en: Print service status
sv: Visa status för tjänst

en: Print size of files
sv: Visa filstorlek

en: Print the current directory history (the back- and fwd- lists)
sv: Visa arbetskatalogshistorik (bakåt och frammåt)

en: Print the jobs listed
sv: Visa listade jobb

en: Print the type of a command
sv: Visa typ av kommando

en: Print time remaining
sv: Visa kvarvarande tid

en: Print verbose info
sv: Visa utförlig information

en: Prints completions for all available packages on the system from /usr/portage
sv: Visa kompletteringar för alla tillgängliga packet på systemet från /usr/portage

en: Prints completions for installed packages on the system from /var/db/pkg
sv: Visa kompletteringar för installerade packet på systemet från /var/db/pkg

en: Process all packages
sv: Behandla alla paket

en: Process argument list
sv: Processargumentlista

en: Process at queue only once
sv: Processa 'at'-kö bara en gång

en: Process binary file as text
sv: Processa binär fil som text

en: Process list pointer
sv: Processlistepekare

en: Process name
sv: Processnamn

en: Profile data format
sv: Format för profileringsdata

en: Profile stack usage
sv: Profilera stackanvändning

en: Profiling output format
sv: Utdataformat för profilering

en: Profiling timer expired
sv: Profileringstimer utlöst

en: Push directory to stack
sv: Lägg till katalog till stack

en: Put the specified name value pair into the signature as notation data
sv: Lägg angivet namn/värde-par i signaturen som notationsdata

en: Query all installed packages
sv: Fråga alla installerade paket

en: Query all packages that provide the specified capability
sv: Fråga alla paket som tillhandahåller den angivna förmågan

en: Query all packages that requires the specified capability for functioning
sv: Fråga alla paket som kräver den angivna förmågan för att fungera

en: Query an (uninstalled) package in specified file
sv: Fråga ett (oinstallerat) paket i angiven fil

en: Query installed packages
sv: Fråga installerat paket

en: Query package owning specified file
sv: Fråga paket som äger angiven fil

en: Query package that contains a given file identifier, i.e. the MD5 digest of the file contents
sv: Fråga paket som innehåller en given filidentitet, dvs. MD5-summa av filinnehåll

en: Query package that contains a given header identifier, i.e. the SHA1 digest of the immutable header region
sv: Fråga paket som innehåller en given huvudidentitet, dvs. SHA1-summa av den konstanta huvud-regionen

en: Query package that contains a given package identifier, i.e. the MD5 digest of the combined header and payload contents
sv: Fråga paket som innehåller en given paketidentitet, dvs. MD5-summa av den kombinerade huvud- och filinnehållet

en: Query package(s) that have the specified TID (transaction identifier)
sv: Fråga paket med angiven TID (transaktions-id)

en: Query packages that are triggered by the specified packages
sv: Fråga paket som triggas av angivna paket

en: Query packages with the specified group
sv: Fråga paket med angiven grupp

en: Quiet mode
sv: Tyst läge

en: Quit request from job control (^C)
sv: Avslutning via jobbkontroll (^C)

en: Quit request from job control with core dump (^\)
sv: Avslutning via jobbkontroll med minnesdump (^\)

en: Re-package the files before erasing
sv: Ompaketera paket inan radering

en: Read a line of input into variables
sv: Läs in en rad till variabler

en: Read from stdin into a file and output the filename. Remove the file when the command that called psub exits.
sv: Läs från standard in och skriv till fil. Skriv filnamnet på standard ut. Radera filen när det anropande programmet avslutar.

en: Read job from file
sv: Läs in jobb från fil

en: Read options from specified file, do not read the default options file
sv: Läs inställningar från angivan fil, läs inte standardinställningsfil

en: Read package from file
sv: Läs paket från fil

en: Read passphrase from specified file descriptor
sv: Läss passfras från angiven filidentifierare

en: Read user input from specified file descriptor
sv: Läs användarindata från angiven filidentifierare

en: Rebuild a package
sv: Bygg om paket

en: Rebuild and install an installed package
sv: Bygg och installera ett installerat paket

en: Rebuild index files
sv: Bygg om indexfiler

en: Rebuild your system
sv: Återbygg systemet

en: Recurse into subdir
sv: Rekursera till underkataloger

en: Recursion limit
sv: Rekursionsgräns

en: Recursively compare subdirectories
sv: Rekursera till underkataloger

en: Redefine variable
sv: Omdefinera variabel

en: Redirect input to file
sv: IO dirigering av indata till fil

en: Redirect output to file
sv: IO dirigering av utdata till fil

en: Redirect output to file if file does not exist
sv: IO dirigering av utdata till fil om filen inte existerar

en: Redirect to file descriptor
sv: IO dirigering till filidentifierare

en: Reload service configuration
sv: Ladda om konfiguration för tjänst

en: Remount a subtree to a second position
sv: Montera om ett subträd till en andra plats

en: Remove a key
sv: Ta bort en nyckel

en: Remove all gz files from cache
sv: Ta bort alla gz-filer från cache

en: Remove all versions of the package which match specified string
sv: Ta bort alla version av paketet som matchar angiven sträng

en: Remove an entry for hostname
sv: Ta bort hostname-inlägg

en: Remove build-dep
sv: Ta bort bygg-beroenden

en: Remove one or more packages
sv: Radera ett eller flera paket

en: Remove packages
sv: Radera paket

en: Remove recorded patches without changing the working copy
sv: Ta bort lagrade fixar utan att ändra arbetskopian

en: Remove records
sv: Ta bort poster

en: Remove source packages
sv: Radera källkodpaket

en: Rename a disc
sv: Byt namn på skiva

en: Rename stdin
sv: Byt namn på standard in

en: Replace include directories
sv: Ersätt inkluderingskataloger

en: Replace non-graphic characters with '?'
sv: Ersätt ickegrafiska tecken med '?'

en: Reply to email-based patch using FROM address
sv: Svara på e-postbaserad fix från adress

en: Report Unix-style byte offsets
sv: Visa Unix-typ av byteavstånd

en: Report identity of disc
sv: Visa skivas identitet

en: Request APM standby mode
sv: Begär APM-standbyläge

en: Request APM suspend mode
sv: Begär APM-suspendläge

en: Require file
sv: Kräv fil

en: Resync package contents from source
sv: Återsynkronisera paketinnehåll från källkod

en: Retrieve fresh bugs
sv: Hämta färska buggar

en: Return a successful result
sv: Returenra ett lyckat resultat

en: Return an unsuccessful result
sv: Returnera ett misslyckat resultat

en: Return status information about fish
sv: Visa statusinformation om fish

en: Reverse sort order
sv: Omvänd sorteringsordning

en: Root source tree
sv: Rotkällträd

en: Rotten symbolic link
sv: Rutten symbolisk länk

en: Run a builtin command instead of a function
sv: Kör ett inbyggt kommando istället för en funktion

en: Run a program instead of a function or builtin
sv: Kör ett program istället för en funktion eller ett inbuggt kommando

en: Run command in current process
sv: Kör ett kommando i den nuvarande processen

en: Run in dummy mode
sv: Kör i dummyläge

en: Run job in background
sv: Kör jobb i bakgrunden

en: Same as using --replacepkgs, --replacefiles, and --oldpackage
sv: Samma sak som --replacepkgs, --replacefiles, och --oldpackage

en: Search $PATH for script
sv: Genomsök $PATH efter skript

en: Search directory for makefile
sv: Sökkatalog för make-fil

en: Search for a specified string in a list
sv: Sök efter en angiven sträng i en lista

en: Search for other system
sv: Sök efter annat system

en: Search package containing pattern
sv: Sök paket innehållande mönster

en: Search packagename by REGEX
sv: Sök paketnamn som matchar reguljärt uttryck

en: Search packagename only
sv: Sök enbart paketnamn

en: See who is editing a watched file
sv: Se vem som redigerar övervakad fil

en: Select an action
sv: Välj en handling

en: Select an option profile
sv: Välj än inställningsprofil

en: Select changes starting with a patch matching PATTERN
sv: Välj ändringar som börjar med fix som matchar MÖNSTER

en: Select changes starting with a patch matching REGEXP
sv: Välj ändringar som börjar med fix som matchar REGEXP

en: Select changes starting with a tag matching REGEXP
sv: Välj ändringar som börjar med tagg som matchar REGEXP

en: Select changes up to a patch matching PATTERN
sv: Välj ändringar fram till fix som matchar MÖNSTER

en: Select changes up to a patch matching REGEXP
sv: Välj ändringar fram till fix som matchar REGEXP

en: Select changes up to a tag matching REGEXP
sv: Välj ändringar fram till tag som matchar REGEXP

en: Select field delimiter
sv: Välj fältavgränsare

en: Select fields
sv: Välj fält

en: Select file to store package cache
sv: Välj paketcache

en: Select file to store source cache
sv: Välj fil för källkodscache

en: Select frontend interface
sv: Välj gränssnitt

en: Select interface
sv: Välj gränssnitt

en: Select patches matching PATTERN
sv: Välj fixar som matchar MÖNSTER

en: Select patches matching REGEXP
sv: Välj fixar som matchar REGEXP

en: Select tag matching REGEXP
sv: Välj tagg som matchar REGEXP

en: Select tags matching REGEXP
sv: Välj taggar som matchar REGEXP

en: Select the last NUMBER patches
sv: Välj angivet antal fixar av de senaste fixarna

en: Select window by id
sv: Välj fönster via id

en: Send by email a bundle of one or more patches
sv: Skicka e-postpaket av en eller flera fixar

en: Send job %d '%ls' to background
sv: Skicka jobb %d '%ls' till bakgrunden

en: Send job %d, '%ls' to foreground
sv: Skicka job %d, '%ls' till förgrunden

en: Send job to background
sv: Skicka jobb till bakgrunden

en: Send job to foreground
sv: Skick jobb till förgrunden

en: Send mail to user
sv: Skicka e-post till användare

en: Send the same DCOP call to all users with a running DCOP server
sv: Skicka samma DCOP-signal till alla användare med en körande DCOP-server

en: Send to the given KDE session
sv: Skicka till den angivna KDE-sessionen

en: Servers in the areas
sv: Servrar i områden

en: Set a config option
sv: Välj en konfigurationsinställning

en: Set arch
sv: Välj arkitektur

en: Set blocksize to 1kB
sv: Välj blockstorlek 1kB

en: Set cache dir
sv: Välj cache katalog

en: Set certificate policy
sv: Välj certifikatpolicy

en: Set config options
sv: Välj konfigurationsinställningar

en: Set date
sv: Välj datum

en: Set date back
sv: Sätt tillbaka datum

en: Set date forward
sv: Sätt fram datum

en: Set default file permission mask
sv: Välj standardfilrättighetsmask

en: Set format file
sv: Välj formatfil

en: Set maximum template depth
sv: Sätt maximalt malldjup

en: Set memory buffer size
sv: Välj minnesbuffertstorlek

en: Set or get the commandline
sv: Ändra eller visa kommandoraden

en: Set or get the shells resource usage limits
sv: Redigera eller visa skalets resursanvändningsgränser

en: Set security context of copy to CONTEXT
sv: Ange säkerhetskontext för kopia

en: Set severity
sv: Välj allvarlighetgrad

en: Set signature and certificate policy
sv: Välj signatur- och certifikatpolicy

en: Set signature policy
sv: Välj signaturpolicy

en: Set sources.list file
sv: Välj sources.list fil

en: Set temp dir
sv: Välj temporär katalog

en: Set temporary directory
sv: Välj katalog för tillfälligt lagringsutrymme

en: Set the list of default preferences to the specified string
sv: Sätt listan på standardinställningar till den angivna strängen

en: Set the list of personal cipher preferences to the specified string
sv: Sätt listan på personliga chifferpreferenser till den angivna strängen

en: Set the list of personal compression preferences to the specified string
sv: Sätt listan på personliga kompressionsinställningar till den angivna strängen

en: Set the list of personal digest preferences to the specified string
sv: Sätt listan på personliga digestinställningar till den angivna strängen

en: Set time
sv: Välj tid

en: Set volume name
sv: Välj volymnamn

en: Sets a list of directories to search for photo viewers and keyserver helpers
sv: Sätt en lista av kataloger att söka efter fotovisare och nyckelserverhjälpare

en: Sets debug mode
sv: Väljer debugnivå

en: Sets up a named group, which is similar to aliases in email programs
sv: Skapa en namngiven grupp, liknande alias i e-postprogram

en: Shell process
sv: Skalprocess

en: Show access time
sv: Visa senaste åtkomsttid

en: Show and sort by ctime
sv: Visa och sortera på skapelsetidpunkt

en: Show arp entries
sv: Visa ARP-inlägg

en: Show build dependencies
sv: Visa byggberoenden

en: Show cache statistics
sv: Visa cachestatistik

en: Show differences between revisions
sv: Visa skillnader mellan revisioner

en: Show help about options
sv: Visa hjälp om flaggor

en: Show help for the fish shell
sv: Visa hjälp för fish-skalet

en: Show hidden
sv: Visa dolda filer

en: Show hidden except . and ..
sv: Visa dolda filer utom . och ..

en: Show last revision where each line was modified
sv: Visa senaste revision vid vilken vare rad ändrades

en: Show modification time
sv: Visa ändringstid

en: Show only matching part
sv: Visa bara matchande del

en: Show package info
sv: Visa paketinfo

en: Show packages in cache
sv: Visa paket i cache

en: Show repository access history
sv: Visa förrådets åtkomsthistorik

en: Show source package
sv: Visa alla källkodspaket

en: Show state of dependencies
sv: Visa beroendens tillstånd

en: Show the time
sv: Visa tid

en: Show whiteouts when scanning directories
sv: Visa korrigeringstecken vid katalogskanning

en: Sign the patch using openssl with a given private key
sv: Signera fix via openssl med en given hemlig nyckel

en: Sign the patch with a given keyid
sv: Signera fix med givet nyckelid

en: Signal block mismatch
sv: Signalblockeringar matchar inte varandra

en: Signal list overflow. Signals have been ignored.
sv: Signallistan är full. Signaler har ignorerats.

en: Skin
sv: Verktyg

en: Skip binary files
sv: Skippa binära filer

en: Skip the rest of the current lap of the innermost loop
sv: Avbryt nuvarande varv i den innersta loopen

en: Socket
sv: Uttag (socket)

en: Sort by extension
sv: Sortera på filändelse

en: Sort by modification time
sv: Sortera på ändringstid

en: Sort by size
sv: Sortera på storlek

en: Sort by version
sv: Sortera på version

en: Source tree version
sv: Källkodsträdsversion

en: Specifies an 8-bit data path
sv: Anger en 8-bitars dataväg

en: Specifies no automatic login to remote system
sv: Försök inte logga in automatiskt på fjärrsystem

en: Specifiy config file
sv: Välj konfigurationsfil

en: Specify APT list dir
sv: Välj APT listningskatalog

en: Specify Pin-Priority value
sv: Välj Pin-prioritetsvärde

en: Specify a config file
sv: Välj en konfigurationsfil

en: Specify a configuration file
sv: Välj en konfigurationsfil

en: Specify a dir
sv: Ange katalog

en: Specify author id
sv: Ange författar-id

en: Specify build-dir
sv: Välj bygg-katalog

en: Specify conffile
sv: Välj konfigurationsfil

en: Specify config file
sv: Välj konfigurationsfil

en: Specify destination email
sv: Välj destinationsadress

en: Specify email address
sv: Välj e-postkatalog

en: Specify index dir
sv: Välj indexkatalog

en: Specify line-length
sv: Välj radlängd

en: Specify local cache dir
sv: Välj lokal cachekatalog

en: Specify makefile
sv: Ange makefil

en: Specify man path
sv: Välj manualsökväg

en: Specify options
sv: Välj inställningar

en: Specify output filename
sv: Välj utfil

en: Specify port for web interface
sv: Välj port för webbinterface

en: Specify record separator
sv: Ange postavdelare

en: Specify sources.list file
sv: Välj sources.list fil

en: Specify the expire cache timer
sv: Välj cacheexpireringstimer

en: Specify the repository directory in which to run
sv: Välj vilket förråd som skall användas

en: Specify the title of rss
sv: Välj rss-titel

en: Stack fault
sv: Stackfel

en: Standard input
sv: Standard in

en: Start interface
sv: Starta gränssnitt

en: Start service
sv: Starta tjänst

en: Starting file in archive
sv: Startfil i arkiv

en: Starting string delimiter
sv: Avdelare för start av sträng

en: State	Command
sv: Status	Kommando

en: Stop and then start service
sv: Stanna och starta tjänst

en: Stop from terminal input
sv: Stoppad från terminalläsning

en: Stop from terminal output
sv: Stoppad från terminalskrivning

en: Stop interface
sv: Stanna gränssnitt

en: Stop reading after NUM matches
sv: Sluta läsa efter NUM matchningar

en: Stop request from job control (^Z)
sv: Stoppad genom jobbkontroll (^Z)

en: Stop service
sv: Stanna tjänst

en: Stop the currently evaluated function
sv: Avbryt den nuvarande funktionen

en: Stop the innermost loop
sv: Avbryt den innersta loopen

en: Stops any character from being recognized as an escape character
sv: Hindra alla tecken från att kännas igen som specialsekvens

en: String
sv: Textsträng

en: Summary on how fish differs from other shells
sv: Summera hur fish skiljer sig från andra skal

en: Suppress error messages
sv: Visa inte felmeddelanden

en: Suppresses normal output
sv: Tyst läge

en: Supress output when executed less than specified times
sv: Visa inte utdata för kod som exekverats färre gånger än angivet antal

en: Symbolic link
sv: Symbolisk länk

en: Symbolic link loop
sv: Slinga av symboliska länkar

en: Symbolic link to directory
sv: Symboliska länk till katalog

en: Sync packages installed
sv: Synkronisera installerade paket

en: Tags you want to see
sv: Välj taggar du vill se

en: Taint checking
sv: 'taint'-verifiering

en: Take addr from filename, default /etc/ethers
sv: Hämta adress från filnamn, standard är /etc/ethers

en: Tape length
sv: Bandlängd

en: Target
sv: Mål

en: Temporarily block delivery of events
sv: Blockera tillfälligt leverans av händelser

en: Temporarily halt execution of a script and launch an interactive debug prompt
sv: Avbryt tillfälligt exekvering och starta en interaktiv debugprompt

en: Terminal hung up
sv: Terminalen bröt uppkopplingen

en: Test if apt command should have packages as potential completion
sv: Testa om aptkommando borde ha paket som potentiell komplettering

en: Test if apt has yet to be given the subcommand
sv: Testa om apt har tagit emot ett underkommando

en: Test if aptitude has yet to be given the subcommand
sv: Testa om aptitude har tagit emot ett underkommando

en: Test run
sv: Testkörning

en: Tests if emerge command should have an installed package as potential completion
sv: Testa om emergekommando borde ha ett installerat paket som potentiell komplettering

en: The '$' begins a variable name. It was given at the end of an argument. Variable names may not be zero characters long. To learn more about variable expansion in fish, type 'help expand-variable'.
sv: Tecknet '$' börjar ett variabelnamn. Det påträffades som det sista tecknet i ett argument. Variabelnamn får inte vara noll tecken långa. För mer information om variabelexpansion i fish, skriv 'help expand-variable'.

en: The '$' character begins a variable name. The character '%lc', which directly followed a '$', is not allowed as a part of a variable name, and variable names may not be zero characters long. To learn more about variable expansion in fish, type 'help expand-variable'.
sv: Tecknet '$' börjar ett variabelnamn. Tecknet '%lc', som direkt följde ett '$', är inte tillåtet som del av ett variabelnamn, och variabelnamn får inte vara noll tecken långa. För mer information om variabelexpansion i fish, skriv 'help expand-variable'.

en: The command line that should be run to view a photo ID
sv: Kommandoraden som skall köras för att visa ett fotoid

en: The number of bytes of heap overhead per allocation
sv: Antalet bytes av extra heap-utrymme som används per allokering

en: The number of positions to skip must be a non-negative integer\n
sv: Antalet positioner att hoppa över måste vara ett positivt heltal

en: The pointer '%ls' is invalid
sv: Pekaren '%ls' är ogiltig

en: The pointer '%ls' is null
sv: Pekaren '%ls' är noll

en: This is a bug. Break on bugreport to debug.
sv: Detta är en bug. För att avlusa, sätt brytpunkten på bugreport.

en: This is a login shell
sv: Detta är ett login-skal

en: This is not a login shell
sv: Detta är inte ett login-skal

en: Thorough package scan
sv: Nogrann paketskanning

en: Time	Sum	Command
sv: Tid	Summa	Kommando

en: Timer expired
sv: Timer utlöstes

en: Tokenizer error
sv: Symbolavdelarfel

en: Tokenizer error: '%ls'
sv: Ett fel inträffade vid symboluppdelning: '%ls'

en: Tokenizer not yet initialized
sv: Symbolavdelaren inte initierad

en: Trace or breakpoint trap
sv: Spårnings eller brytpunktsfälla utlöstes

en: Treat absent files as empty
sv: Behandla saknade filer som om de vore tomma

en: Treat all files as text
sv: Behandla alla filer som text

en: Treat files as binary
sv: Behandla filer som om de vore binära

en: Tried to evaluate commands using invalid block type '%ls'
sv: Försökte utföra kommandon i ogiltig blocktyp '%ls'

en: Tried to pop empty environment stack.
sv: Försökte ta bort element från tom variabelstack

en: Try out the new parser
sv: Testa den nya parsern

en: Try to find a smaller set of changes
sv: Försök hitta en mindre uppsättning ändringar

en: Turn on autosplit mode
sv: Slå på autosplitläge

en: Turn on encryption
sv: Slå på kryptering

en: Type %shelp%s for instructions on how to use fish
sv: Skriv %shelp%s för instruktioner om hur man använder fish

en: Unable to create a configuration directory for fish. Your personal settings will not be saved. Please set the $XDG_CONFIG_HOME variable to a directory where the current user has write access.
sv: Kunde inte skapa en konfigurationskatalog för fish. Dina personliga inställningar kommer inte sparas. Var vänlig sätt variabeln $XDH_CONFIG_HOME till en katalog där den nuvarande användaren har skrivrättigheter.

en: Unbuffered input and output
sv: Buffra inte indata och utdata

en: Undo the last revert (may fail if changes after the revert)
sv: Ångra senaste revert-operation (kan misslyckas om ändringar har utförts efter revert-operationen)

en: Unexpected end of string, parenthesis do not match
sv: Oväntat slut på textsträng, paranteserna är inte balanserade

en: Unexpected end of string, quotes are not balanced
sv: Oväntat slut på textsträng, citationstecknen är inte balanserade

en: Unexpected token of type '%ls'
sv: Oväntad symbol av typ '%ls'

en: Unicode character out of range: \%c%0*x
sv: Unicodetecken utanför giltigt spann: \%c%0+x

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown builtin '%ls'
sv: Okänt inbyggt kommando '%ls'

en: Unknown function '%ls'
sv: Okänd funktion '%ls'

en: Unknown input redirection type %d
sv: Okänd dirigering av standard in av typ %d

en: Unknown keybinding %d
sv: Okänd tangentbordsbindning %d

en: Unknown option:
sv: Okänd flagga:

en: Unsafe mode
sv: Osäkert läge

en: Unused signal
sv: Oanvänd signal

en: Update cache and check dependencies
sv: Uppdatera källkod och verifiera beroenden

en: Update list of packages
sv: Updatera paketlista

en: Update list of source packages
sv: Updatera källkodpaketlista

en: Update mirror list
sv: Uppdatera spegellista

en: Update only the database, not the filesystem
sv: Uppdatera bara databasen, inte filsystemet

en: Update source and rebuild
sv: Uppdatera källkod och bygg om dem

en: Update sources
sv: Uppdatera källor

en: Update the repository
sv: Uppdatera förråd

en: Upgrade existing package
sv: Upgradera existerande paket

en: Upgrade or install newest packages
sv: Bygg och installera nyaste paket

en: Upgrade package if already installed
sv: Upgradera paket om det är installerat

en: Upgrade packages
sv: Upgradera paket

en: Upgrade source packages
sv: Upgradera källkodpaket

en: Urgent socket condition
sv: Viktig socket-situation

en: Use Kerberos realm for authentication
sv: Använd Kerberos-realm för autentisering

en: Use a binary db
sv: Använd binär databas

en: Use colors
sv: Använd färger

en: Use config file
sv: Välj konfigurationsfil

en: Use daily bug report
sv: Använd daglig buggrapport

en: Use external tool to merge conflicts
sv: Använd externt verktyg för att hantera sammanslagningskonflikter

en: Use file as makefile
sv: Använd som make-fil

en: Use line buffering
sv: Använd radbuffring

en: Use local Kerberos authentication, if possible
sv: Använd lokal kerberosautentisering, om möjligt

en: Use proxy server
sv: Använd proxyserver

en: Use source index field
sv: Använd köllindexfält

en: Use specified URL as a preferred keyserver for data signatures
sv: Använd angiven URL som preferrerad nyckelserver för datasignaturer

en: Use specified file instead of the default trustdb
sv: Använd angiven fil istället för standard-förtroendedatabasen

en: Use specified keyserver
sv: Använd angiven nyckelserver

en: Use specified queue
sv: Använd angiven kö

en: Use specified string as comment string
sv: Använd angiven sträng som kommentarsträng

en: Use specified string as the filename which is stored inside messages
sv: Använd angiven sträng som filnamn att lagra i meddelande

en: Use strict semantics
sv: Använd strikt semantik

en: Use the mmap system call to read input
sv: Använd systemanroppet mmap för inläsning

en: Use the raw index.db
sv: Använd bar index.db

en: Use with dselect front-end
sv: Använd med dselect-gränssnitt

en: Used with --relocate, permit relocations on all file paths, not just those OLD-PATH's included in the binary package relocation hint(s)
sv: Använd tillsammans med --relocate, tillåter flyttning på alla fökvägar, inte bara de OLD_PATH inkluderade i de binära paketflyttningshintarna

en: User
sv: Användare

en: User defined signal 1
sv: Användardefinerad signal 1

en: User defined signal 2
sv: Användardefinerad signal 2

en: User interface similar to rlogin
sv: Användargränssnitt liknande rlogin

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Username
sv: Användarnamn

en: Using regex
sv: Använd reguljära uttryck

en: Variable: %ls
sv: Variabel: %ls

en: Verbose mode
sv: Utförligt läge

en: Verify package integrity
sv: Verifiera paketintegritet

en: Version number
sv: Visa versionsnummer

en: Version of source package
sv: Version på källkodpaket

en: Video output
sv: Bildutdata

en: Virtual timer expired
sv: Virtuell timer utlöst

en: Warn on mixed tabs and spaces
sv: Varna vid blandad användning av tabbar och mellanslag

en: Welcome to fish, the friendly interactive shell
sv: Välkommen till fish, det vänliga interaktiva skalet

en: Window size change
sv: Terminalfönstret ändrade storlek

en: Write log output to the specified file descriptor
sv: Skriv loggdata till angiven filidentifierare

en: Write out the prompt
sv: Skriv prompten

en: Write output to specified file
sv: Skriv utdata till angiven fil

en: Write special status strings to the specified file descriptor
sv: Skriv speciella statussträngar till den angivna filidentifieraren

en: Write to file
sv: Skriv till fil

en: X server display
sv: X-serverdisplay

en: check MD5sums and timestamps of package
sv: Kontrollera MD5-summor och tidsstämplar på paket

en: command substitution block
sv: kommandosubstitution-block

en: empty
sv: tom

en: ended
sv: avslutat

en: event handler block
sv: händelsehanterarblock

en: exit handler for job %d, '%ls'
sv: avslutshanterare för jobb %d, '%ls'

en: exit handler for job with job id %d
sv: avslutshanterare för jobb med jobid %d

en: exit handler for job with process group %d
sv: avslutshanterare för jobb med processgrupp %d

en: exit handler for process %d
sv: avslutshanterare för process %d

en: function definition block
sv: funktionsdefinition-block

en: function invocation block
sv: funktionsanropp-block

en: function invocation block with no variable shadowing
sv: funktionsanroppsblock utan variabelskuggning

en: global root block
sv: globalt rot-block

en: handler for generic event '%ls'
sv: hanterare för generisk händelse '%ls'

en: handler for variable '%ls'
sv: hanterare för variabel '%ls'

en: in command substitution
sv: i kommandosubstitution

en: in event handler: %ls
sv: i händelsehanterare: %ls

en: invalid field width: %ls
sv: oglitig fältvidd: %ls

en: missing hexadecimal number in escape
sv: saknad hexadecimalt nummer i escapesekvens

en: printf: not enough arguments
sv: printf: inte tillräckligt med argument

en: running
sv: körande

en: signal handler for %ls (%ls)
sv: signalhanterare för %ls (%ls)

en: stopped
sv: stannat

en: unexecutable block
sv: oexekverbart block

en: unknown/invalid block
sv: okänt/ogiltigt block

en: warning: %ls: character(s) following character constant have been ignored
sv: varning: %ls: tecken(s) efterföljande teckenskonstant ignorerades
